
❄️❄️❄️ BOKSLÄPP! Hurra! Insnöad är här! Min tredje bok. ❄️❄️❄️
Jag älskar julen, riktiga vintrar med mycket snö, Härjedalsfjällen och varma kärleksberättelser med lyckliga slut. Så jag bestämde mig för att blanda allt det och skriva om det. Resultatet blev Insnöad. Den här boken innehåller alltså mycket som jag själv tycker om: kärlek, julmys och en miljö som ligger mig väldigt varmt om hjärtat.
Insnöad är en romantisk feelgood i svensk fjällmiljö kring juletid och den första fristående boken i trilogin Frosthjärtan. Den innehåller vänskap, kärlek, andra chanser, familjehemligheter – och massor av snö förstås!
Ljudboken är fantastiskt fint inläst av Kristina Dowling. Hoppas ni vill lyssna!
Om Insnöad:
När Ellies liv rasar samman känner hon att hon behöver ett miljöombyte. Hon flyr till familjens fritidshus i Härjedalen för att finna lugnet men är noga med att undvika grannen helt under tiden hon är där. När julen står för dörren börjar hon äntligen känna sig som sig själv. Tills en dag då hon möter Mattias igen.
Mattias valde att bo kvar i sitt barndomshem när hans föräldrar flyttade till Östersund. Han trivs allra bäst själv och i fritidsområdet är det sällan någon under lågsäsongen. Men så stöter han ihop med Ellie, från grannhuset. Vännen han aldrig kunnat glömma. Mattias vet inte vad som fick deras familjer att sluta prata med varandra när de var yngre, varför hon aldrig hörde av sig till honom igen.
Medan Mattias förbereder inför julfirande med släkten är Ellie fast besluten att åka tillbaka till Stockholm. De har inte träffats på femton år och kommer förmodligen aldrig att ses igen.
Men ett oväntat snöfall tvingar dem åter samman …
(Boken bör dyka upp i övriga ljudbokstjänster inom närmsta dygnet.)